Čapek

Nejen za Čapky do Hradce Králové

TIP na strávení dne v Hradci Králové.

1. den

Hradec Králové

Jak se sem dostat Jestliže vyjedete z Prahy v 8 ráno, v 10 tam zaručeně musíte být. Ať už pojedete vlakem, autobusem nebo autem. 

Nejprve se podívejte na Velké a Malé náměstí. Z nádraží nebo terminálu hromadné dopravy se tam dostanete linkami MHD – ideálně vystupte na zastávce Adalbertinum, to je takový hradecký meeting point. Odtud jděte ulicí V Kopečku, která vás zavede na Velké náměstí. V jeho čele stojí gotická katedrála sv. Ducha, renesanční Bílá věž a barokní kaple sv. Klimenta. Všechny tři pamětihodnosti je možno navštívit – jen je třeba prověřit otevírací hodiny.


Přibližně v polovině náměstí si určitě všimnete barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, na který navazuje bývalá jezuitská kolej – zároveň ale také gymnázium, které navštěvoval mladý Karel Čapek. V současnosti je tu hotel Nové Adalbertinum a zčásti také Univerzita Hradec Králové a Biskupská knihovna. 

Téměř naproti baroknímu kostelu sídlí Galerie moderního umění s několika patry výstav a vyhlídkovou terasou. Galerie je otevřena denně mimo pondělí. Pokud se rozhodnete pro návštěvu, vyhraďte si alespoň dvě, ale klidně i tři hodiny. Galerie se pyšní bohatou stálou sbírkou moderního umění, střídají se tu ale také další výstavy moderních i soudobých umělců.

Jestliže projdete kolem galerie uličkou dozadu, dostanete se ke  Klicperovu divadlu, kde bylo v roce 1921 poprvé uvedeno Čapkovo R.U.R. Divadlo má ale budovy – tuto v Dlouhé ulici a poté komorní scénu Studio Beseda. Tam se dostanete přes Malé náměstí, kde se zastavte u hotelu Eliška. To je totiž právě ten dům, kde bydlel Karel za studií. Jeho spolubydlící a opatrovnicí mu byla jeho hronovská babička. V současnosti nevíme přesně, která okna patřila Čapkovým, ale babička měla prý okna do náměstí, kdežto Karel do parku.  

Chcete-li se podívat na zmíněné Studio Beseda, pokračujte z náměstí dolů. Besedu najdete po levé straně. Dříve tu byl hostinec U zlatého orla a divadelní sál, kde hráli hradečtí ochotníci. Dnes tu má divadlo zkušebnu a scénu, kde mj. hostí i festivaly Regiony a Čekání na Václava. Nad vstupem na vás bude zhlížet jedna z divadelních múz. Jen kousek pod ní najdete průchod přes terasy do parku.

Jestliže cestujete s dětmi, raději pokračujte ještě kousek dolů z kopečku, zahněte do ulice Hradební. Tady narazíte na Divadlo Drak a jeho druhou budovu Labyrint, kde můžete strávit báječné chvíle na výstavě loutek a u interaktivní expozice. Můžete si tu vyzkoušet, co a jak v divadle funguje – zvukové a světelné efekty, práci s loutkami a další zábavné aktivity.

Karel Čapek v Hradci dlouho nepobyl, ale pokud tu chcete strávit nějaký čas vy, vydejte se pěšky do města. V historickém centru projděte uličkami kolem Velkého a Malého náměstí. Někde tam je dům, ve kterém se scházeli mladí studenti vč. Karla, který byl za „rebelantské“ básničky z tehdejšího gymnázia vyloučen – i když to je asi jen taková legenda.

Mnohé domy na náměstí mají velmi staré základy a sklepy. Ty nejstarší najdete v Rokitanského ulici za katedrálou. Když budete pozorní, jistě objevíte i domovní znamení.

Směrem dolů z Velkého náměstí opět projděte ulicí V Kopečku a pokračujte směrem k řece. Na cestě potkáte informační centrum, kde se můžete poptat na aktuální akce nebo si koupit suvenýr z návštěvy města. Hned naproti uvidíte nepřehlédnutelné Muzeum východních Čech. Tato nádherná budova nabízí ke zhlédnutí stálou expozici o městě a pořádají se v ní také mimořádné výstavy. Nejkrásnější stavba Hradce od architekta Kotěry z červených cihel a s dvěma sochami v průčelí jistě stojí za zastavení.


Odtud se vydejte po proudu řeky po Eliščině nábřeží, přejděte most a pokračujte na protější straně. Vydáte-li se vlevo, minete dvě budovy Univerzity Hradec Králové a za nimi podél řeky se vydáte k tzv. Hučáku – vodní elektrárně. Od ní už uvidíte komplex škol navržených architektem Josefem Gočárem. Odpočinek najdete v Jiráskových sadech, kde se setkávají řeky Labe a Orlice.

Pokud z mostu budete pokračovat do města – třeba ulicí Havlíčkova, dostanete se na Masarykovo náměstí, kde můžete obdivovat domy ze začátku 20. století vč. bloku činžovních domů opět od Josefa Gočára.

Hradec Králové nabízí denně bohatý kulturní program. Rozhodnete-li se tu přespat, možná vás osloví program hradecké filharmonie, Klicperova divadla, Divadla Drak, Bia Central nebo nějaký koncert. Pokud jste zaměřeni spíš sportovně, zajděte na vodní pólo, fotbal nebo hokej nebo podpořte Hradecké lvice – místní basketbalový tým.