Čapek

Krkonoše s čapkovskou tematikou

TIP na strávení prodlouženého víkendu s tématikou Čapků.

1. den

Vrchlabí

Jak se sem dostat

V letech 1901–1903 se pro Josefa Čapka stalo Vrchlabí druhým domovem. Trávil tu čas jako student německé tkalcovské školy. Nyní budovu této školy najdete na Krkonošské ulici 265. Josefa tu připomíná pamětní deska.


V městečku můžete navštívit část renesančního zámku ze 16. století. Vidět tu můžete obrazy posledních ulovených medvědů. Přístupná je jen vstupní hala, v ostatních prostorách sídlí městský úřad. Projít si ale můžete zámecký park.

Zajímavou exkurzi nabízí Krkonošské muzeum, které sídlí ve čtyřech dřevěných domcích rekonstruovaných podle podoby původní městské zástavby. Ve městě je také k vidění novogotický kostel sv. Vavřince, kde najdete mj. vzácnou měděnou křtitelnici.

2. den

Špindlerův Mlýn a Sněžka

Jak se sem dostat

Přijedete-li do Špindlerova Mlýna, kde trávili společné chvíle Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, určitě zajděte do hotelu Savoy, kde i oni pobývali. Co je ale největší devizou Špindlerova Mlýna? Zajisté příroda – v létě láká k turistice jak pěší, tak na kolech. V zimě žije město lyžováním a snowboardingem.

 

Ze Špindlerova Mlýna můžete pokračovat necelých 50 km do Pece pod Sněžkou, odkud můžete vyjít na nejvyšší horu České republiky – na Sněžku. 

Vrchol leží v nadmořské výšce 1603 m. Zdolat ho můžete pěšky nebo si pomoci lanovkou, která jezdí za příznivého počasí. Výstup trvá cca dvě a půl hodiny.

Nahoře můžete využít služeb nejvýše položené české poštovny od architektů Hoffmana a Rajniše, kteří jí dala jméno Anežka. Na Sněžce je také meteostanice Českého hydrometeorologického ústavu.

Po sestupu jistě oceníte možnost občerstvení v Peci pod Sněžkou.

3. den

Žacléř

Jak se sem dostat

Po výstupu na Sněžku odlehčíte nohám na výletě do Žacléře. Josef Čapek tu studoval na měšťanské škole před nástupem do školy ve Vrchlabí, aby se zdokonalil v němčině. Bydlel v hostinci Johannese Žižky – v tanečním sále. Nejradši na Žacléři měl výlety po okolí.


Hostinec i školu v Žacléři najdete snadno – v současnosti slouží jako městská knihovna a mateřská škola. Na náměstí objevíte i pamětní desku Josefa Čapka. Za návštěvu ale stojí také městské muzeum a hornický skanzen, kde si můžete prohlédnout strojovny, šachetní budovy, zachovalé části jámy a větrací kanály jámy Julie.

Pokud vám ještě zbyde čas, vydejte se na Rýchory – tam prý Josef chodil nejraději.