Čapek

Strž aneb Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše

1. den
Jak se sem dostat

Populární Strž nebo též Čapkárna leží na červené turistické trase (poutní cestě Říp-Blaník) i cyklostezce, v areálu je k dispozici bezplatná nabíječka elektrokol a stojany. Pokud jste snad doma zapomněli řetěz na svůj velociped, rádi vám jej půjčí proti vratné kauci 200 Kč.

Přímo v areálu, tedy romantické zahradě se vzrostlými stromy, najdete bistro s výdejem z okénka a posezením pod širým nebem, případně v originální pergole postavené ještě pod dohledem Karla Čapka a podle jeho nákresu.

Co tu najdete

Když si Karel Čapek 26. srpna 1935 po patnáctileté známosti bral herečku Olgu Scheinpflugovou, dostali od umělcova vzdáleného příbuzného Václava Palivce nezvyklý svatební dar: právo doživotně užívat tehdy opuštěné místo, známé jako Strž.

Ani se nechce věřit, že romantická empírová budova obklopená zahradou se staletými stromy bývala omšelým brownfieldem! Během více než 150 let předcházejících Čapkovu příchodu se tu totiž vystřídaly různé technologie zpracování kovů: hamr, válcovna plechu a nakonec strojírna, která koncem 19. století vyhořela.

Čapkem zvelebované klidné místo, které teprve čekalo na zavedení elektrického proudu i telefonního spojení, ožilo během posledních tří let umělcova života setkáními předních umělců i politiků. Na zahradě se opalovali a v rybníku koupali třeba Adina Mandlová nebo Hugo Haas. Vznikla zde zásadní díla jako Válka s Mloky, Bílá nemoc, Matka i řada článků.

Sám Čapek říkal, že kdykoliv z venkova odjede do své vily na Vinohradech, zůstává jí v duchu nevěrný s půvabnou Strží.

Opuštěný dům, který dříve sloužil jako zázemí továrny, nechal Čapek upravit na venkovské letní sídlo. Do jídelny v přízemí se vešly dvě desítky jeho hostů, nejbližší z přátel měli k dispozici skromně zařízené pokojíky.

Původní chlévy pro domácí zvířata se změnily na pergolu, v níž můžete posedět a rozjímat nad citáty z Čapkova díla, v další části vznikla garáž pro vůz Škoda Popular a později větší Rapid. Dnes tam najdete expozici historie místních hutí a hamrů.

Ze zadní strany byla k domu přistavěna slunná krytá veranda s překrásným výhledem do zahrady. Jejím úpravám věnoval Karel Čapek spoustu času a energie. Bylo třeba odbahnit louku, vykácet či ošetřit staré a vysadit nové stromy i drobné dřeviny. Snad jen budování skalky se setkalo s neúspěchem. Mezi nejzajímavější rostliny osazené Čapkem patří přísavník pětilistý, který každý podzim nádherně zčervená.


Potok vytékající z rybníka se dočkal vyčištění koryta a zpevnění břehů vyskládanými kameny. I přes ničivé povodně let 1938 a 1981, nemluvě o vichřici ze září 2022, zůstává zahrada Čapkovy Strže vyhledávaným cílem výletníků.


Mobilní aplikace s AI hlasem imitujícím Čapka

Přijďte si vyzkoušet zbrusu novou mobilní aplikaci Po stopách Karla Čapka! Bezplatně je ke stažení pro iOS i Android, a to v češtině i angličtině.

Po stopách Karla Čapka iOS aplikace

Po stopách Karla Čapka Android aplikace

Deset zastavení zážitkové trasy pro dospělé Vás strhne sugestivním prolínáním dobových fotografií se současností a poutavým komentářem audioprůvodce. Děti se mohou těšit na kresbičky a zábavné příběhy z čapkovských pohádek. Dech vyrazí i věrný hlas Karla Čapka, vytvořený umělou inteligencí z necelých osmi minut originálních nahrávek!

Jako poděkování za návštěvu si dospělí v mobilu odnášejí všechny postupně nasbírané historické fotografie v podobě koláže. Zároveň ji snadno mohou sdílet s přáteli jako pozvánku na Čapkovu Strž. Děti budou odměněny podobnou koláží s pohádkovými motivy.


Bohatý výběr suvenýrů

Jako památku na čapkovský výlet doporučujeme některou z publikací, nových i antikvárních. Třeba na stránkách knížky „Čapkova Strž v obrazech“ najdete kromě čtivého textu spoustu zajímavých fotografií, zvláště ty kolorované působí, jako byste tu Čapka s jeho přáteli zastihli osobně. Milým dárkem jsou i retro noviny ve stylu prvorepublikového Pestrého týdne. V široké nabídce ovšem nemohou chybět ani turistické známky a nálepky, cenově dostupné pohledy, originální ručně tištěné linorytové knižní záložky, ale třeba i kvalitní stříbrná mince připomínající působení Ferdinanda Peroutky v Rádiu Svobodná Evropa.


Naučná stezka Karla Čapka

Posíleni v bistru Strže se můžete vydat i po Naučné stezce Karla Čapka – na výběr máte z variant 2, 6 nebo 10 km. První Vás zavede na malý okruh, který hravě zvládnete i s dětmi. Začíná na rozcestí Nad Strží, vede kolem Památníku, k bývalému vodnímu hamru a odtud na rozcestí U pěti lip a zpět. Druhý z okruhů zavede před další hamry ke kamennému mostu a k rybníku Zájezek. A poslední, desetikilometrová trasa ještě kolem louky Cvrnka, k rozcestí u Fortelky a Plechhamru. Po cestě jsou informační panely o místní přírodě i historii, takže nudit se určitě nebudete.


Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, 262 02 Stará Huť 120

www.capek-strz.cz, FB: PamatnikKarlaCapka, IG: pamatnikkarlacapka